Törpe Cochin-Selyemtyúk- Lábtollas Törpetyúk És Bóbitás Fajtaklub
Törpe Cochin-Selyemtyúk- Lábtollas Törpetyúk És Bóbitás Fajtaklub
Törpe cochin
 
Menü
 
Kiállítások
 
Fordítások/cikkek
 
Klubtagok a neten
 
M.G.K.SZ. és Fajtaklubok
 
Takarmányozás 2

Manapság lehet kapni szárított répaszeleteket vagy répalisztet. Ezt a lisztet, ha összekeverjük jó minőségű táppal (ami morzsálódik, ha nem, akkor egy kis vizet öntünk a táphoz) nagyon ideális takarmány. Ebbe nyugodtan tehetünk egy kis búzakorpát- ugyanis ennek magasabb a tápértéke, mint a búzának. (A legjobb mindig a héj alatt rejtőzik.)

Ha egy kis vizet adunk hozzá, akkor a szakállas madaraknak is adhatjuk. Ezeknek az állatoknak ne adjunk túl ragacsos táplálékot. Saját magunk is készíthetünk takarmányt, de akkor figyelembe kell vennünk, hogy mekkora annak az ásványi- és hatóanyagtartalma. A tojótyúkoknál 1-4%, a fiataloknál 1-8% legyen. Ez azt jelenti, hogy 1 g tojásfehérjére 4-8g szénhidrát jut.

Sose készítsünk túl sokat előre, mert hamar besavanyodik – különösen nyáron. Inkább mindig csak reggel készítsük. Aki teheti, délben is adhat lágy takarmányt, vagy takarmánylisztet. Én a granulátumot részesítem előnyben, mert ezt jobban meg tudják enni, mint a darát.

 

MAGOKAT ESTÉRE

 

Este az a legjobb, ha magokat szórunk be az állatainknak. A madarak először a begyükben tárolják a takarmányt, mielőtt a zúzába kerül. A zúzában, kis, apró kavicsok segítségével pépessé válik. Ez a folyamat keményebb magoknál tovább tart, ezért az éjszaka erre a legalkalmasabb. Ajánlatos a téli hónapokban világítani nekik, hogy a hosszú éjszakákat rövidebbé tegyük. Reggel adjunk lágy eledelt, amit gyorsan meg tud emészteni, hogy legyen energiája.

Ha reggel adnánk a magokat, akkor hosszabb időre gátoljuk az emésztést. Ezért fontos, hogy este csak annyi magot adjunk, amennyit meg tud reggelig emészteni. A magok mennyisége függ az állat nagyságától. 40-50 g/normál nagyságú állat. Eleinte még mérjük ki az adagot, hogy tudjuk mennyit kell majd mérés nélkül adnunk. Ha sokat adunk, akkor csak reggel fogja az emésztést befejezni, ezáltal lelassul az emésztése. Ebből következik, hogy a lágy takarmányt csak később, vagy egyáltalán nem fogja megenni. A lágy takarmány felvétele pedig azért fontos, mert nagyon sok fontos alkotórészei vannak.

 

MI A TARTÁSRA VALÓ TAKARMÁNY?

 

Megkülönböztetünk tenyésztápot és tojótápot. Tenyésztápnak nevezzük azt a takarmánymennyiséget, amire az állatnak szüksége van, hogy minden életfunkciót fenn tudjon tartani. Ez súlyfüggő. Ezzel a takarmánnyal a teljesítőképességet minél tovább fenn tudjuk tartani.

Tojótápnak nevezzük azt a takarmánymennyiséget, amit a tenyésztáp mellé pluszban kell adnunk annak érdekében, hogy megfelelő legyen a teljesítménye.

Vedlés kezdetekor a tojótápot kicsit visszavesszük, ez helyett B vitaminban dúsabb takarmányt adunk. Ha a csirkék vedlenek, nem kell sokat etetni.

Ha elkezdenek vedleni, a fent említett módon kell javítani a takarmányt. A B vitamin jobb tollnövekedést eredményez. Különben hosszabb vedléssel kell számolni, és hosszabb ideig nem fognak tojni.

 

ALTERNATÍV ETETÉSI MÓDOK

 

Abban az esetben, ha ez előbb említett módokat (lágy takarmány, csíráztatás…) nem tudja valaki megvalósítani (mert pl. dolgozik, nem a háznál vannak a madarai stb.) azoknak az egyszeri etetést ajánlom. PESCHKE Úr is ezt a módot alkalmazza, már 35 éve, és nagyon meg van vele elégedve.

Minden ugyanúgy készül, mint ahogy már le is lett írva. Nyáron adunk hozzá zöldet, télen gyümölcsöt, zöldséget, illetve darált takarmányt, vagy granulátumot (időjárástól függ), beáztatott zsemlét, ásványi anyagokat és a napi magadagot. Vigyázzunk arra, hogy ha nagyon vizes a nedves takarmány, könnyen erjedni kezd. Mindig este etessünk, és soha ne túl korán. Mindig úgy válasszuk meg a takarmány mennyiségét, hogy az állat jóllakjon és csak annyi maradjon, ami másnap délben elfogy. Mivel nyáron is hűvös van este, nem lesz semmi baja. Télen viszont a morzsás állapota miatt nem tud megfagyni.

Ez praktikus, mert elég este etetni és másnapra is marad. Az adagot be tudjuk állítani, ha hétvégén, mikor otthon vagyunk,  megfigyeljük, hogy mennyi marad reggelre. Arra is ügyelnünk kell, hogy  különféle rágcsálók ne legyenek az ólban, és ne tudják a takarmányt bepiszkítani.

 

A TAKARMÁNY TÁROLÁSA

 

Olyan helyen tároljuk a takarmányt, ami szellős, száraz és nem meleg. A tejpornál, ásványi anyagoknál nagyon fontos figyelni a szavatossági időre. Ha nedves helyen tároljuk, hamar bepenészedik, ebből adódóan az állat megbetegedhet.

 

Van, amikor már a friss takarmány is fertőzött lehet. Az atkák is sok gondot okozhatnak. Az ilyen takarmányok sokszor okozhatnak megbetegedéseket vagy esetleg elhullást. Gyakran hasmenést, bélproblémákat, de légúti megbetegedések is felléphetnek.

A lisztatka/kukac különösen a fiatal állatokra veszélyes à nem fejlődnek rendesen, bozontos tollazat.

A kifejlett állatokra is ártalmas à hasmenés, étvágytalanság. Ebből adódóan lesoványodik.

Ezért időről időre vizsgáljuk át a takarmányliszteket és korpát. Könnyen megállapíthatjuk, hogy vannak-e benne atkák. Egy marék lisztet szórjunk egy üvegtáblára és nagyítóval vizsgáljuk meg. Ha találunk benne atkát, akkor már ne etessük meg.

 

NÖVÉNYI TAKARMÁNYOK TÁROLÁSA

 

A legjobb, ha a saját kertünkben termeljük meg a növényeket, mert akkor biztos, hogy nincsenek tele különféle tartósítószerekkel. A tárolásnál figyeljünk arra, hogy ne legyenek egerek, patkányok. Ha mégis előfordul, figyeljünk arra, hogy ürülék ne legyen a takarmányon, amikor odaadjuk. Esetleg le is lehet őket mosni. 3-5 C°-on a legjobb őket tárolni. Nem baj, ha egy kicsit párás a levegő, mert akkor nem szárad ki olyan hamar.

 

 

 
Törpe páduai
 
Naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Pontos Idő
 
Számláló
Indulás: 2008-11-09
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Díszbaromfisok, galambászok
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros